Friday Results

  Idaho State University                                       Hy-Tek's MEET MANAGER 10:03 PM 1/31/2014 Page 1
                                  Mountain States Games - 1/31/2014 to 2/1/2014
                                             1/31/2014 to 2/1/2014
                                           Results - Friday Evening

  Women 60 Meter Dash Collegiate
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Larabee, Maisie              Idaho State             7.85       7.90q 2
  2 Van Halder, Alexandria       Weber State             7.76       7.91q 3
  3 Hayes, Jameela               Utah                    7.96       7.93q 1
  4 Reeves, Samantha             Utah Valley             7.87       7.98q 2
  5 Peterson, Wendy              Utah Valley             7.99       8.02q 1
  5 Alston, Amanda               Weber State             7.75       8.02q 1
  7 Myers, Ivylynn               Idaho State             8.26       8.07  3
  8 Ivins, Kayla                 Weber State             8.16       8.14  2
  9 Braby, Morgan                Montana                 7.95       8.17  3
 10 Ryken, Stephanie             Northern Colorado       8.01       8.22  3
 10 Perez, Danielle              Utah                               8.22  1
 12 McJunkin, Taylor             Idaho State                        8.28  1
 13 Samake, Kadiatou             Southern Utah           8.17       8.87  2

  Women 200 Meter Dash Collegiate
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
  1 Hinker, Rachel               Northern Colorado      24.56      25.13q 2
  2 Danreuther, Kourtney         Montana                24.27      25.17q 1
  3 Larabee, Maisie              Idaho State            25.31      25.28q 3
  4 Pullum, Jamila               Southern Utah          25.64      25.67q 3
  5 Black, Emily                 Weber State            25.34      25.77q 2
  6 Van Halder, Alexandria       Weber State            25.39      25.79q 1
  6 Alston, Amanda               Weber State            24.98      25.79q 4
  8 Eaves, Jessie                Idaho State            26.16      26.02q 4
  9 Myers, Ivylynn               Idaho State            27.25      26.03   5
 10 Perez, Danielle              Utah                   26.44      26.07   1
 11 Wishmeyer, Katherine         Weber State            25.60      26.09   1
 12 Hayes, Jameela               Utah                   26.53      26.12   2
 12 Meinders, Susan              Northern Colorado      26.13      26.12   5
 14 Worthington, Hayli           Idaho State            25.62      26.13   2
 15 Peterson, Wendy              Utah Valley            26.31      26.14   2
 16 Harris, Haley                Southern Utah          26.25      26.15   3
 17 Reeves, Samantha             Utah Valley            26.07      26.20   5
 18 Pardner, Brianna             Northern Colorado      26.00      26.64   4
 19 Samake, Kadiatou             Southern Utah          26.54      26.68   3
 20 Terry, Lindsay               Southern Utah          25.21      26.82   4
 21 McJunkin, Taylor             Idaho State            26.51      26.84   1
 22 Braby, Morgan                Montana                24.74      27.22   3
 23 Meier, Megan                 Utah                   26.80      27.95   5

  Women 60 Meter Hurdles Collegiate
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
  1 Hall, Lindsey                Montana                 8.48       8.86q 3
  2 Solomon, Amber               Northern Colorado       9.11       9.02q 3
  2 Moore, Tawnie                Weber State             9.05       9.02q 2
  4 Eaves, Jessie                Idaho State             9.14       9.06q 1
  5 Shields, Ali                 Utah Valley             9.11       9.13q 3
  6 Dezellem, Shayle             Montana                 9.10       9.19q 1
  7 Worthington, Hayli          Idaho State              8.97       9.21  1
  8 Connors, Lakyn              Montana                             9.38  1
  9 Stroot, Nicole              Montana                             9.43  2
 10 Rausch, Danielle            Idaho State              9.25       9.56  2
 11 Allen, Alisha               Northern Colorado        9.47       9.69  3
 12 Hering, Maggie              Montana                             9.98  2
 13 Migilozzi, Natalie          Northern Colorado        9.76      10.02  1

  Women Shot Put Collegiate
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Rudder, Nikkie               Utah                  15.31m     14.42m   47-03.75
  2 Silvester, Britlie           Weber State           13.75m     14.15m   46-05.25
  3 Porter, Jazmin               Weber State           13.46m     14.14m   46-04.75
  4 Hodgson, Samantha            Montana               14.75m     13.89m   45-07.00
  5 Singleton, Whitney           Southern Utah         13.65m     13.39m   43-11.25
  6 Powell, Natasha              Weber State           13.41m     13.38m   43-10.75
  7 Nagel, Kassie                Utah                  13.28m     12.90m   42-04.00
  8 Jessee, Jo-Anne              Montana               12.45m     12.79m   41-11.50
  9 Reynolds, Kassandra          Weber State           12.63m     12.43m   40-09.50
 10 Wendt, Caryn                 Idaho State           12.16m     11.95m   39-02.50
 11 Potter, Molly                Northern Colorado     12.37m     11.86m   38-11.00
 12 Lohse, Gretchen              Idaho State           11.65m     11.42m   37-05.75

  Women 60 Meter Dash Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Sweet, Samantha              Utah Valley                        8.13q 1
  2 Carling, Bailey              Utah Valley             8.08       8.14q 2
  3 Shaw, Latoya                 Utah Valley             8.21       8.15q 4
  4 Trollope, Lindsey            Carroll                 8.12       8.18q 3
  5 Balginy, Karlee              Idaho State             8.07       8.19q 1
  6 Tamburelli, Angela           Great Falls                        8.20q 2
  7 Sorensen, Kaitlin            Idaho State             8.23       8.21   3
  8 Nicholes, Samantha           Weber State             8.13       8.25   4
  9 Wheeler, Aimee               Utah Valley             8.34       8.26   1
 10 Molumby, Megan               Westminster (Utah)                 8.29   3
 11 Olson, Brianna               Carroll                            8.30   4
 12 Guerrero, Desiree            Utah Valley             8.25       8.33   2
 13 Gustaveson, Theresa          Idaho State             8.39       8.36   1
 14 Lamoreaux, Corrie            Utah Valley                        8.40   1
 15 Shupe, Kami                  Weber State             8.41       8.42   2
 16 Fuchs, Becca                 Weber State             8.49       8.49   3
 17 Halle, Kaytlin               Msu-Billings                       8.51   3
 18 Andreasen, Brittany          Weber State             8.83       8.63   4

  Women 200 Meter Dash Open
=====================================================================================
    Name                    Year School                      Seed         Prelims H#
=====================================================================================
 1 McVicar, Elise              Unattached                    25.80         25.88q   3
 2 Zachary, Moriah             Northern Colorado             26.15         25.93q   4
 3 Solomon, Amber              Northern Colorado             25.88         26.02q   4
 4 Molumby, Megan              Westminster (Utah)                          26.18q   2
 5 Sweet, Samantha             Utah Valley                   26.35         26.28q   2
 6 Lamoreaux, Corrie           Utah Valley                   26.49         26.57q   1
 7 Ivins, Kayla                Weber State                   27.09         26.65q   3
 8 Trollope, Lindsey           Carroll                       25.69         26.84q   1
 9 Gustaveson, Theresa         Idaho State                   27.68         26.92    1
10 Erdahl, Shelby              Idaho State                   26.68         26.99    1
11 Carling, Bailey             Utah Valley                   26.35         27.28    3
12 Guerrero, Desiree           Utah Valley                   27.51         27.46    2
13 Nicholes, Samantha          Weber State                   26.69         27.48    2
14 Bowcutt, Brianna            Idaho State                   25.78         27.55    2
15 Olson, Brianna              Carroll                                     27.62    2
16 Balginy, Karlee             Idaho State                   26.78         27.70    3
17 Lanza, Victoria             Idaho State                   28.18         27.75    1
18 Andreasen, Brittany         Weber State                   26.87         28.10    4
19 Halle, Kaytlin              Msu-Billings                                28.41    4
20 Roberts, Nicole             Westminster (Utah)                          28.52    4
21 Gallagher, Addie            Great Falls                                 30.37    3

  Women 5000 Meter Run Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Urlacher, Audrey             Idaho State         17:53.45   17:46.51
  2 Grey, McKayla                Northern Colorado   17:47.97   18:05.90
  3 Wood, Olivia                 Carroll                        18:05.98
  4 Parks, Allie                 Montana             17:56.46   18:20.47
  5 Nesbitt, Jasmine             Unattached                     18:30.31
  6 Hafner, Hannah               Carroll                        18:32.31
  7 Ward, Amanda                 Weber State         19:14.21   18:45.08
  8 Blackford, Kayla             Weber State         17:19.42   18:48.55
  9 Garrett, Melissa             Weber State         19:00.00   18:50.06
 10 Hildebrandt, Jasmyn          Southern Utah       18:59.70   18:52.19
 11 Owen, Mary                   Msu-Billings                   18:58.68
 12 Osborne, Jinise              Msu-Billings                   19:12.18
 13 Hazel, Bridget               Unattached          17:50.00   19:12.24
 14 Bold, Regan                  Carroll                        19:35.34
 15 Bock, Melanie                Msu-Billings                   20:30.44
 16 Donaghy, Jordan              Msu-Billings                   21:40.75

  Women 60 Meter Hurdles Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Erdahl, Shelby               Idaho State             9.57       9.59q 1
  2 Reid, Hope                   Msu-Billings                       9.77q 2
  3 Lanza, Victoria              Idaho State             9.92       9.85q 2
  4 Roberts, Nicole              Westminster (Utah)                 9.89q 2
  5 Martinell, Shelby            Msu-Billings                      10.22q 1
  6 Halle, Kaytlin               Msu-Billings                      10.51q 1
  7 Nickol, Tori                 Carroll                           10.54  2
  8 Berry, Leah                  Msu-Billings                      11.20  1

  Women Distance Medley Open
=========================================================================
    School                                                Seed    Finals
=========================================================================
Finals
  1 Montana 'A'                                       12:17.15  11:56.14
     1) Dennehy, Keli                   2) Colyer, Reagan
     3) Luth, McKenzie                  4) Danreuther, Kourtney
  2 Idaho State 'A'                                   12:12.75  12:26.02
     1) Ashbee-Simmonds, Abigail        2) Lind, Misha
     3) Traughber, Korbin               4) Nicholls, Katie
  3 Carroll 'A'                                                 12:26.52
  4 Rocky Mountain 'A'                                12:35.51  12:53.85
     1) Hart, Rachael                   2) Eich, Bailey
     3) Johnson, Selene                 4) Richter, Ana
  5 Msu-Billings 'A'                                  12:24.81  12:59.03
     1) Hepfner, Renae                  2) VanVoast, Ashlynn
     3) Frame, Nocona                   4) Frame, Rio
  6 Unattached 'A'                                              14:03.29

  Women Shot Put Open
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Caraway, Caitlin             Unattached            12.48m     12.51m   41-00.50
  2 Thoeny, Ashley               Great Falls                      12.17m   39-11.25
  3 Medeiros, Ashley             Carroll               12.64m     12.05m   39-06.50
  4 Giddings, Samantha           Great Falls                      11.46m   37-07.25
  5 Gerry, Alexis                Carroll               11.76m     11.43m   37-06.00
  6 Moore, Gabrielle             Great Falls                      10.49m   34-05.00
  7 Holm, Corrie                 Msu-Billings                     10.29m   33-09.25
  8 Cornelison, Emily            Great Falls                      10.18m   33-04.75
  9 Gallagher, Addie             Great Falls                       9.56m   31-04.50

  Men 60 Meter Dash Collegiate
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Fortin, Seth                 Weber State             6.93       6.88q 2
  1 Grady, Isaiah                Northern Colorado       6.77       6.88q 1
  3 Krey, Jesse                  Weber State             7.08       7.01q 2
  4 Richardson, Preston          Utah Valley             6.97       7.03q 2
  5 Zimmerman, Darion            Weber State             7.00       7.05q 1
  6 Mead, Alex                   Northern Colorado       6.98       7.06q 1
  7 Hardman, Kimball             Idaho State             7.06       7.07   1
  8 Smart, Brandon               Utah Valley             7.02       7.09   2
  9 Osheku Junior, Tony          Weber State             7.06       7.13   1
 10 McUne, Jonathan              Weber State             7.25       7.15   2
 11 Latimore, Corban             Idaho State             7.05       7.25   2
 12 Durrant, Eric                Southern Utah           7.37       7.50   1

  Men 200 Meter Dash Collegiate
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
  1 Fortin, Seth                 Weber State            22.62      21.82q 2
  2 Smart, Brandon               Utah Valley            21.95      22.02q 3
  3 Akers, Isaac                 Weber State            22.40      22.07q 3
  4 Rusch, Logan                 Utah Valley            22.35      22.11q 4
  5 Grady, Isaiah                Northern Colorado      21.69      22.15q 4
  6 Kemmer, Andy                 Northern Colorado      22.00      22.22q 2
  7 Sorensen, Jesse              Idaho State            21.64      22.24q 3
  8 Mead, Alex                   Northern Colorado      22.10      22.25q 1
  9 Krey, Jesse                  Weber State            22.53      22.30   1
 10 Bobo, Dominique              Montana                22.49      22.35   2
 11 Hardman, Kimball             Idaho State            22.55      22.59   1
 12 Barbiero, Christian          Weber State            21.62      22.61   2
 13 Latimore, Corban             Idaho State            21.40      22.62   1
 14 Wiley, Jake                  Montana                22.24      22.84   3
 15 Medina, Jordan               Northern Colorado      22.30      22.87   4
 16 Osheku Junior, Tony          Weber State            22.19      22.94   2
 17 Neibaur, Taigan              Idaho State            22.02      23.08   1
 18 Monaco, Andrew               Montana                           23.37   4
 19 Seitz, Dylan                 Idaho State            24.16      24.08   3

  Men 60 Meter Hurdles Collegiate
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
  1 McUne, Jonathan              Weber State                        8.22q 1
  2 Emry, Austin                 Montana                 8.17       8.24q 1
  3 Leininger, Jacob             Montana                 8.38       8.25q 1
  4 Eisenhour, Cole              Utah Valley             8.15       8.47q 2
  5 Seitz, Dylan                 Idaho State             8.55       8.59q 1
  6 Mordaunt, Mitch              Weber State             8.47       8.63q 2
  7 Mitchell, Ammon              Weber State             8.50       8.64   2
  8 Sprague, Kyler               Utah Valley             8.72       8.66   1
  8 Lindquist, Austin            Montana                 8.72       8.66   2
 10 Jackson, Chris               Weber State             8.92       8.85   2

  Men Pole Vault Collegiate
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Webber, Keith                Montana                5.22m      5.15m   16-10.75
  2 Wacker, Steven               Idaho State            4.90m      4.85m   15-11.00
  3 Horlick, Kaleb               Montana                5.00m     J4.85m   15-11.00
  4 Ashton, Michael              Utah Valley            4.75m      4.70m   15-05.00
  5 Pratt, Marcus                Utah Valley            4.75m     J4.70m   15-05.00
  6 Ball, Levi                   Utah Valley            4.60m      4.55m   14-11.00
  7 Curry, Andy                  Idaho State            4.90m      4.40m   14-05.25
  8 Beck, Steven                 Idaho State                       4.25m   13-11.25
  9 Durrant, Eric                Southern Utah          3.90m      4.10m   13-05.25

  Men Long Jump Collegiate
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Koon, Randy                  Montana                6.66m      6.41m   21-00.50
  2 Emry, Austin                 Montana                7.55m      6.39m   20-11.75
  3 Beatty, Presten              Utah Valley            6.43m      5.97m   19-07.00
  4 Richards, Bryce              Utah Valley            5.85m      5.86m   19-02.75
  5 Durrant, Eric                Southern Utah          6.02m      5.73m   18-09.75

  Men 60 Meter Dash Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Walker, Drake                Utah Valley             7.10       7.03q 2
  2 Sorensen, Tyler              Unattached              7.09       7.09q 1
  3 Jackson, Aaron               Unattached                         7.15q 1
  4 Rusch, Logan                 Utah Valley             7.14       7.18q 4
  4 Van Wagoner, Carson          Utah Valley             7.10       7.18q 3
  6 Fogt, Mike                   Utah Valley             7.21       7.19q 3
  7 Magleby, Brandon             Utah Valley             7.24       7.26   2
  7 Matthews, Brian              Unattached              7.10       7.26   4
  9 DiGiovanna, Tyler            Msu-Billings                       7.35   3
 10 Montgomery, DJ               Idaho State                        7.41   4
 11 Fagen, Dallas                Carroll                 7.36       7.42   2
 12 Cristobal, JT                Idaho State             7.33       7.43   1
 13 Tencate, Malcolm             Unattached                         7.44   3
 14 Cates, Trey                  Msu-Billings                       7.62   2
 15 Hillier, Ross                Carroll                 7.34       7.66   1
 16 Gilmer, John                 Utah                               7.68   4
 17 Melton, Mark                 Great Falls                        7.77   3
 18 Richardson, Davontae         Msu-Billings                       7.92   1

  Men 200 Meter Dash Open
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims H#
============================================================================
  1 Walker, Drake                Utah Valley            22.70      22.47q 5
  2 Harwood, Logan               Great Falls                       22.69q 2
  3 Sterling, Chris              Northern Colorado      22.01      22.74q 2
  4 Adams, Bryce                 Northern Colorado      22.16      22.90q 3
  5 Stine, Brennan               Northern Colorado      22.50      22.91q 5
  6 Sorensen, Tyler              Unattached             22.00      22.93q 1
  7 DiGiovanna, Tyler            Msu-Billings                      23.13q 5
  8 Cutler, Benjamin             Carroll                22.23      23.17q 4
  9 Montgomery, DJ               Idaho State                       23.27   3
 10 Tencate, Alister             Idaho State            22.83      23.31   4
 11 Tencate, Malcolm             Unattached                        23.54   2
 12 Van Wagoner, Carson          Utah Valley            23.32      23.55   3
 13 Fogt, Mike                   Utah Valley            23.72      23.62   4
 14 Fagen, Dallas                Carroll                23.26      23.73   2
 14 Stanek, Cameron              Msu-Billings                      23.73   1
 16 Magleby, Brandon             Utah Valley            23.05      23.87   1
 17 Strong, Nate                 Unattached                        24.03   5
 18 Cates, Trey                  Msu-Billings                      24.05   5
 19 Cristobal, JT                Idaho State            23.02      24.06   1
 20 Melton, Mark                 Great Falls                       24.62   1
 21 Richardson, Davontae         Msu-Billings                      26.10   3

  Men 5000 Meter Run Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
Finals
  1 Coyle, John                  Unattached                     14:49.44
  2 Lynch, Jason                 Utah Valley         14:45.00   15:07.57
  3 Robinson, Tyler              Weber State         15:21.17   15:18.92
  4 Butterfield, Macy            Utah Valley         14:35.39   15:29.12
  5 Nance, Jason                 Weber State         15:15.00   15:29.35
  6 Wollant, Adam                Montana                        15:34.42
  7 Rodrigues, Jamon             Msu-Billings                   15:37.32
  8 Worob, Thomas                Weber State         15:10.00   15:38.74
  9 Messmer, Mark                Montana             15:36.71   15:40.60
 10 Gutzwiller, Seth             Utah Valley         15:40.22   15:44.97
 11 Webb, Dallin                 Idaho State         15:48.77   15:50.19
 12 King, Alan                   Unat-Rocky Mountain            15:53.36
 13 Drew, Micah                  Montana                        15:54.26
 14 Brown, Anthony               Southern Utah                  16:00.35
 15 Brower, Chris                Utah Valley         15:40.75   16:01.49
 16 Refaey, Dylan                Idaho State                    16:26.15
 17 Love, Garrett                Msu-Billings                   16:43.56
 18 Marshall, Jocob              Msu-Billings                   18:08.82

  Men 60 Meter Hurdles Open
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
=========================================================================
  1 Strong, Nate                 Unattached                         8.59
  2 Matthews, Brian              Unattached              8.40       8.66
  3 Albertson, Connor            Carroll                 8.51       8.68

  Men Distance Medley Open
=========================================================================
    School                                                Seed    Finals
=========================================================================
  1 Carroll 'A'                                                 10:11.46
  2 Msu-Billings 'A'                                 10:17.56   10:16.86
     1) Robinson, Chase                 2) Vanderby, Nathan
     3) Galahan, Drew                   4) Peterson, Robert
  3 Montana 'A'                                      10:39.10   10:32.13
     1) Williamson, Ben                 2) Curtis, Cody
     3) Norris, David                   4) Jalani, Julian
  4 Idaho State 'A'                                  10:18.42   10:37.55
     1) Hunsicker, KC                   2) James, Dyllan
     3) Meeker, Jacob                   4) Miller, Ray
  5 Unattached 'A'                                              11:15.80
  6 Unattached 'B'                                              11:19.60
  7 Msu-Billings 'B'                                 10:25.00   11:22.00
     1) Blomback, Ryan                  2) Polkow, Lewis
     3) Neale, Thomas                   4) Panasuk, Josh

  Men Pole Vault Open
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Arnold, Mike                 Unattached                        5.25m   17-02.75
  2 Padden, Easton               Carroll                5.20m      5.15m   16-10.75
  3 Pate, Connor                 Idaho State            4.75m      5.00m   16-04.75
  4 Henderson, Logan             Idaho State                       4.70m   15-05.00
  5 Mikkelsen, Adam              Unattached                        4.40m   14-05.25
  6 Holland, Josh                Idaho State            4.55m     J4.40m   14-05.25
  7 Lange, Christoph             Idaho State                      J4.40m   14-05.25
  8 Hilborn, Gunnar              Carroll                4.00m      4.10m   13-05.25
  9 Grisaffi, Garrison           Great Falls                       3.95m   12-11.50
 10 Mitton, Christian            Great Falls                      J3.95m   12-11.50
 11 Hunsaker, Ethan              Unattached             3.30m      3.65m   11-11.75
 -- Campbell, Cole               Msu-Billings                         NH
 -- Searle, Kyle                 Idaho State            4.70m         NH

  Men Long Jump Open
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Griffith, Kyle               Carroll                6.40m      6.44m   21-01.50
  2 Gunter, Tyson                Unattached                        6.26m   20-06.50
  3 Hillier, Ross                Carroll                6.35m      6.05m   19-10.25
 -- Matthews, Brian              Unattached             6.47m       FOUL

  Men Weight Throw Open
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals
===================================================================================
  1 Buehler, Dylan               Msu-Billings                     15.13m   49-07.75
  2 Montanez, Anthony            Msu-Billings                     15.10m   49-06.50
  3 DuCharme, Kyle               Msu-Billings                     13.81m   45-03.75
  4 Henry, Jacob                 Great Falls                      13.39m   43-11.25
  5 Brininger, Christian         Unattached                       13.37m   43-10.50
  6 Havlovick, Zach              Idaho State                      12.45m   40-10.25
  7 Butt, Branden                Msu-Billings                     10.58m   34-08.50
  8 Spath, Luke                  Idaho State                       9.73m   31-11.25
  9 Gertsch, Sam                 Star Valley                       5.41m   17-09.00