Boys 100 Meter Dash Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Cody McKay 12 Preston 11.64a
2 Jacob Jardine 12 Pocatello 11.70a
3 Chris Randall 12 Pocatello 11.76a
4 Logan Anderson 11 Madison 11.80a
5 Kyle Searle 12 Rigby 11.83a
6 Seiji Wood 11 Pocatello 12.03a
7 Nathan Anderson 12 Skyline 12.08a
8 Alexis Diaz 11 Rigby 12.12a
Boys 100 Meter Dash Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Bryce Frazee 9 Idaho Falls 12.09a
2 Nick Carlton 9 Pocatello 12.52a
3 Tayler Lyons 9 Bonneville 12.57a
4 Trayton Palmer 9 Pocatello 12.58a
5 Ezekiel Ortiz 9 Aberdeen 12.80a
6 Sead Muradbegovic 9 Canyon Ridge 12.86a
7 Mitchell Hernandez 9 Rigby 12.88a
8 Treon Barton 9 Rigby 12.99a
Boys 100 Meter Dash Prelims
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jacob Jardine 12 Pocatello 11.71a
2 Kyle Searle 12 Rigby 11.76a
3 Cody McKay 12 Preston 11.84a
4 Logan Anderson 11 Madison 11.88a
5 Chris Randall 12 Pocatello 11.88a
6 Seiji Wood 11 Pocatello 11.92a
7 Alexis Diaz 11 Rigby 11.98a
8 Nathan Anderson 12 Skyline 12.01a
9 Tyler McLain 12 North Gem 12.03a
10 Trae Walker 11 Bonneville 12.07a
11 Mitch Orme 11 Firth 12.07a
12 Leki Syddall 11 Rigby 12.11a
13 Greyden Clark 11 Idaho Falls 12.15a
14 Elijah Williams 10 Bonneville 12.15a
15 James Korth 10 Blackfoot 12.16a
16 Rhett Jensen 10 Madison 12.17a
17 Bobby Rios 11 Canyon Ridge 12.20a
18 Andrew Linsenmann 11 Jackson 12.21a
19 Chase Barber 11 Sugar-Salem 12.22a
20 Braydon Metcalf 12 Canyon Ridge 12.28a
21 Cordon Mecham 11 Skyline 12.28a
22 Bryon Gomez 12 Rigby 12.42a
23 Clayton Powell 10 Idaho Falls 12.44a
24 Kade Phillips 11 Rigby 12.46a
25 Josh Cameron 12 Highland - P 12.50a
26 Love-Deep Singh 12 Rigby 12.52a
27 Dax Dahle 10 Preston 12.58a
28 Jacob Sutherin 10 Shelley 12.68a
29 Tanner Judy 10 Highland - P 12.85a
30 Brent Empey 12 Hillcrest 12.94a
31 Brock Baguley 11 Blackfoot 13.19a
Alex Pena 9 Shelley NT
Caden Neuerburg 11 Hillcrest NT
Gatlin Topp 10 Jackson NT
Boys 100 Meter Dash Prelims
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Bryce Frazee 9 Idaho Falls 12.17a
2 Tayler Lyons 9 Bonneville 12.58a
3 Trayton Palmer 9 Pocatello 12.62a
4 Ezekiel Ortiz 9 Aberdeen 12.64a
5 Nick Carlton 9 Pocatello 12.77a
6 Treon Barton 9 Rigby 12.84a
7 Sead Muradbegovic 9 Canyon Ridge 12.89a
8 Mitchell Hernandez 9 Rigby 12.89a
9 Alex Guzman 9 Skyline 12.93a
10 Tyrel Phillips 9 Rigby 12.93a
11 Ryan Hawkes 9 Sugar-Salem 12.94a
12 Teagan Peterson 9 Madison 13.03a
13 Khari Amos 9 Idaho Falls 13.06a
14 Tyler Summers 9 Madison 13.09a
15 Jaxon Winder 9 Skyline 13.14a
16 Zackary Park 9 Rigby 13.32a
17 Parker Steed 9 Pocatello 13.41a
18 Joe Dye 9 Firth 13.53a
19 Conner Loos 9 Blackfoot 13.72a
20 Skyler Buck 9 Madison 13.73a
21 Liam Vincent 9 Jackson 13.81a
22 Garret Gonzales 9 Canyon Ridge 13.81a
23 Colton Odell 9 Skyline 13.82a
24 Kaden Johnson 9 Bonneville 13.91a
25 Tyler Provence 9 Challis 13.92a
26 Keith Shackelford 9 Skyline 14.22a
27 Chase Steinmetz 9 Canyon Ridge 14.39a
28 Sterling Kirkham 9 Blackfoot 14.59a
29 Taylor Grigg 9 Madison 15.23a
Brandon Dahlstrom 9 Highland - P NT
Mark Ford 9 Jackson NT
Adrian MontesDeOca 9 Pocatello NT
Courd Jones 9 Preston NT
Gaven Flowers 9 Idaho Falls NT
Kyle Vilbig 9 Idaho Falls NT
Boys 200 Meter Dash Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jacob Jardine 12 Pocatello 22.82a
2 Cody McKay 12 Preston 23.02a
3 Tyler McLain 12 North Gem 23.57a
4 Cameron Miller 11 Hillcrest 23.87a
5 Kyler Wightman 12 Madison 23.95a
6 Logan Anderson 11 Madison 24.07a
7 Nathan Sterner 12 Canyon Ridge 24.10a
8 Cordon Mecham 11 Skyline 24.72a
Boys 200 Meter Dash Prelims
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jacob Jardine 12 Pocatello 23.32a
2 Kyler Wightman 12 Madison 23.33a
3 Cody McKay 12 Preston 23.58a
4 Logan Anderson 11 Madison 23.95a
5 Tyler McLain 12 North Gem 24.20a
6 Nathan Sterner 12 Canyon Ridge 24.42a
7 Cordon Mecham 11 Skyline 24.53a
8 Cameron Miller 11 Hillcrest 24.56a
9 Bryon Gomez 12 Rigby 24.65a
10 Trae Walker 11 Bonneville 24.70a
11 Elijah Williams 10 Bonneville 24.78a
12 Rhett Jensen 10 Madison 24.80a
13 Chase Barber 11 Sugar-Salem 24.88a
14 James Korth 10 Blackfoot 24.93a
15 Love-Deep Singh 12 Rigby 25.21a
16 Jordan Godby 10 Sugar-Salem 25.28a
17 Justin Odell 12 Ririe 25.44a
18 Ari Barrios 12 Jackson 25.52a
19 Josh Cameron 12 Highland - P 25.63a
20 Dax Dahle 10 Preston 25.66a
21 Greyden Clark 11 Idaho Falls 25.85a
22 Brent Empey 12 Hillcrest 26.10a
23 Colton Miller 11 Skyline 26.14a
24 McCay Naumu 11 Highland - P 26.18a
25 Kip Nilson 10 Jackson 26.52a
26 Brock Baguley 11 Blackfoot 27.50a
27 Kenny Johnson 12 Pocatello 30.23a
Camden Fielding 12 Idaho Falls NT
Bobby Rios 11 Canyon Ridge NT
Boys 400 Meter Dash Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Derek Bailey 12 Preston 50.25a
2 Dyllan James 12 Pocatello 50.88a
3 Gavin Ritchie 12 Rigby 51.00a
4 Zach Schweinsberg 12 Hillcrest 51.49a
5 Scott Warner 10 Canyon Ridge 51.88a
6 Tanner Tingey 11 Highland - P 51.96a
7 Kaleb Johnson 11 Bonneville 52.33a
8 Cody McKay 12 Preston 52.82a
Boys 400 Meter Dash Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jeremiah Staples 9 Pocatello 53.03a
2 Jackson Thompson 9 Firth 54.04a
3 Cameron Hansen 9 Rigby 54.15a
4 Dartanan Kilgore 9 Highland - P 54.19a
5 Sean Wilson 9 Madison 54.62a
6 Ricky Sanchez 9 Aberdeen 57.01a
7 Luke Schweinsberg 9 Hillcrest 57.48a
8 Sead Muradbegovic 9 Canyon Ridge 1:01.50a
Boys 400 Meter Dash Prelims
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Derek Bailey 12 Preston 51.52a
2 Dyllan James 12 Pocatello 51.80a
3 Tanner Tingey 11 Highland - P 51.97a
4 Scott Warner 10 Canyon Ridge 52.43a
5 Cody McKay 12 Preston 52.49a
6 Gavin Ritchie 12 Rigby 52.89a
7 Zach Schweinsberg 12 Hillcrest 53.39a
8 Kaleb Johnson 11 Bonneville 53.67a
9 Nick Greenlea 11 Canyon Ridge 54.33a
10 Ethan Livermont 10 Rigby 54.53a
11 Dillon Gulbransen 10 Shelley 54.54a
12 Ephraim Thompson 11 Bonneville 54.68a
13 Demitre Armejo 12 Jackson 54.79a
14 Braden Johnson 10 Rigby 54.84a
15 Aaron Geurts 11 Highland - P 54.92a
16 Will Wightman 12 Skyline 55.04a
17 Tyler Nalley 11 Jackson 55.45a
18 Sam Schweinsberg 10 Hillcrest 55.60a
19 Doug Giesbricht 10 Pocatello 56.50a
20 Dylan Simkins 12 Madison 58.02a
21 Korrey Dock 10 Skyline 1:01.59a
Cole Trusnovec 10 Challis NT
Camden Fielding 12 Idaho Falls NT
Alonzo Doore 11 Blackfoot NT
Chase Wightman 11 Madison NT
Boys 400 Meter Dash Prelims
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Jeremiah Staples 9 Pocatello 53.66a
2 Sean Wilson 9 Madison 54.95a
3 Dartanan Kilgore 9 Highland - P 55.16a
4 Jackson Thompson 9 Firth 55.19a
5 Ricky Sanchez 9 Aberdeen 55.86a
6 Cameron Hansen 9 Rigby 56.29a
7 Sead Muradbegovic 9 Canyon Ridge 58.80a
8 Luke Schweinsberg 9 Hillcrest 59.18a
9 Ryan Hawkes 9 Sugar-Salem 59.67a
10 Brenden Tamayo 9 Bonneville 1:00.53a
11 Tayler Lyons 9 Bonneville 1:00.81a
12 Preston Poulter 9 Rigby 1:01.97a
13 Conner Loos 9 Blackfoot 1:02.28a
14 Zach Robinson 9 Madison 1:03.33a
15 Nathanuel Wheelright 9 Blackfoot 1:03.61a
16 Colton Odell 9 Skyline 1:04.06a
17 Steven Johnson 9 Madison 1:04.76a
18 Bennett Roberts 9 Madison 1:09.19a
Jordan Olsen 12 Pocatello NT
Alex Smith 9 Rigby NT
Yeager Dicus 9 Shelley NT
Colton Clevenger 9 Firth NT
Niels Mitchell 9 Skyline NT
Tyler Provence 9 Challis NT
Boys 800 Meter Run Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Kaden Clay 11 Highland - P 1:59.86a
2 Kinsley Smith 11 Jackson 2:01.04a
3 Zach Schweinsberg 12 Hillcrest 2:01.31a
4 Brandon Garner 12 Sugar-Salem 2:01.42a
5 Jacob Wright 10 Idaho Falls 2:01.51a
6 Daniel Perry 12 Rigby 2:02.13a
7 Dallin Farnsworth 12 Highland - P 2:02.27a
8 Austin Peila 12 Skyline 2:04.13a
9 Bryan Grigg 11 Highland - P 2:04.44a
10 Paul Perry 10 Rigby 2:05.26a
11 Conner Stoddard 10 Sugar-Salem 2:07.38a
12 Kyle Dunn 11 Preston 2:08.30a
13 Sam Schweinsberg 10 Hillcrest 2:08.74a
14 Steven Brugger 12 Madison 2:10.03a
15 Gage Simonson 10 Skyline 2:10.42a
16 Kyle Baldwin 11 Bonneville 2:11.33a
17 Travis Lee 11 Madison 2:11.63a
18 Eric Navarette 10 Canyon Ridge 2:12.15a
19 Nate Westphal 10 Skyline 2:12.98a
20 Lance Teske 10 Canyon Ridge 2:13.01a
21 Justin Odell 12 Ririe 2:13.66a
22 Kendon Harrison 10 Preston 2:13.68a
23 Jeremy Severe 12 West Jefferson 2:13.80a
24 Gabe Jardine 10 Pocatello 2:17.78a
25 Jaxon Bennett 10 Bonneville 2:18.70a
26 Charlie Burgert 11 Idaho Falls 2:20.19a
27 Alonzo Doore 11 Blackfoot 2:25.85a
28 Dalton Busacker 11 Pocatello 2:28.62a
29 Brennan Taylor 10 Shelley 2:32.30a
30 Nathanuel Wheelright 9 Blackfoot 2:32.65a
Andrew Lords 9 Shelley NT
Boys 1600 Meter Run Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Elijah Armstrong 9 Pocatello 4:22.99a
2 Dallin Farnsworth 12 Highland - P 4:24.76a
3 Oliver Scofield 12 Jackson 4:34.02a
4 Daniel Perry 12 Rigby 4:35.84a
5 Jake Powell 12 Hillcrest 4:38.02a
6 Haydin Herndon 10 Pocatello 4:41.37a
7 Seth Clarke 12 Rigby 4:41.71a
8 Nathan Vance 10 Idaho Falls 4:43.14a
9 Ryden Crowther 11 Preston 4:43.94a
10 Tyler Klingler 11 Bonneville 4:44.22a
11 Conner Stoddard 10 Sugar-Salem 4:45.13a
12 Chas Sperry 12 Skyline 4:45.34a
13 Austin Twede 12 Skyline 4:45.83a
14 Alex Schmidt 11 Skyline 4:47.02a
15 Micheal Dallin 12 Preston 4:48.26a
16 Kaden Clay 11 Highland - P 4:50.35a
17 Conner Dewey 10 Idaho Falls 4:52.70a
18 Kohl Bingham 11 Blackfoot 4:53.86a
19 Dustin Green 10 Skyline 4:58.01a
20 Blake Jensen 12 Pocatello 4:58.02a
21 Brayden Sampson 12 Madison 4:58.35a
22 Chris Twede 10 Skyline 5:04.47a
23 Kayden Finlayson 12 Hillcrest 5:06.85a
24 Brandon Cox 12 Shelley 5:10.74a
25 Preston Sheen 11 West Jefferson 5:12.63a
26 Wreny Blick 10 Canyon Ridge 5:22.25a
27 Robert Vielma 10 Idaho Falls 5:22.30a
28 Brennan Taylor 10 Shelley 5:30.03a
29 Kendall Hall 11 Canyon Ridge 5:41.53a
Cole Trusnovec 10 Challis NT
Brandon Garner 12 Sugar-Salem NT
Kyle Baldwin 11 Bonneville NT
Micah Thatcher 10 Madison NT
Matt Croft 12 Blackfoot NT
Boys 1600 Meter Run Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Dartanan Kilgore 9 Highland - P 4:46.81a
2 Jon Stutz 9 Madison 4:52.41a
3 Benson Manner 9 Madison 5:00.44a
4 John Tokle 9 Century 5:03.60a
5 Niels Mitchell 9 Skyline 5:07.67a
6 Tyler Marlowe 9 Hillcrest 5:09.75a
7 Cameron Hansen 9 Rigby 5:10.27a
8 Mitchell Nielsen 9 Pocatello 5:11.33a
9 Cameron Moroneso 9 Jackson 5:12.06a
10 Josh Vance 9 Idaho Falls 5:13.21a
11 John Cromar 9 Madison 5:13.23a
12 Scott McLennen 9 Jackson 5:14.18a
13 Isaac Dixon 9 Highland - P 5:15.40a
14 Ricky West 9 Idaho Falls 5:21.40a
15 Luke Schweinsberg 9 Hillcrest 5:22.57a
16 Luis Hernandez 9 Sugar-Salem 5:22.68a
17 Will Eddy 9 Hillcrest 5:23.04a
18 Porter Ricks 9 West Jefferson 5:24.52a
19 Austin Seegmiller 9 Skyline 5:24.81a
20 Brandon Winward 9 Shelley 5:28.74a
21 Tanner Wood 9 Idaho Falls 5:30.06a
22 Caleb Allred 9 Madison 5:34.56a
23 Adam Moore 9 Hillcrest 5:35.23a
24 Robert Hall 9 Idaho Falls 5:46.38a
25 Carlos Hernandez 9 Sugar-Salem 5:47.55a
26 Nathanuel Wheelright 9 Blackfoot 5:50.27a
27 Nathan Johnson 9 Shelley 5:52.40a
Jonathan Peck 9 Blackfoot NT
Dillan Richards 9 Preston NT
Boys 3200 Meter Run Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Dallin Farnsworth 12 Highland - P 9:30.06a
2 Elijah Armstrong 9 Pocatello 9:37.54a
3 Oliver Scofield 12 Jackson 9:51.21a
4 Haydin Herndon 10 Pocatello 10:00.01a
5 Brandon Garner 12 Sugar-Salem 10:11.01a
6 Jake Powell 12 Hillcrest 10:11.15a
7 Chas Sperry 12 Skyline 10:13.44a
8 Ryden Crowther 11 Preston 10:17.74a
9 Tyler Klingler 11 Bonneville 10:23.08a
10 Dillon Kunz 11 Rigby 10:23.69a
11 Seth Clarke 12 Rigby 10:24.39a
12 Micheal Dallin 12 Preston 10:28.39a
13 Austin Twede 12 Skyline 10:31.13a
14 Nathan Vance 10 Idaho Falls 10:36.75a
15 Treyson Sperry 10 Skyline 10:38.60a
16 Driztin Herndon 10 Pocatello 10:41.32a
17 Lars Schou 12 Jackson 10:43.73a
18 Conner Dewey 10 Idaho Falls 10:44.83a
19 Brayden Sampson 12 Madison 10:47.29a
20 Kayden Finlayson 12 Hillcrest 10:49.25a
21 Kohl Bingham 11 Blackfoot 10:54.17a
22 Alan Borschel 10 Skyline 10:56.40a
23 Kinsley Smith 11 Jackson 11:05.99a
24 Preston Sheen 11 West Jefferson 11:07.34a
25 Isaac Dixon 9 Highland - P 11:09.89a
26 Adam Stratton 10 Idaho Falls 11:22.84a
27 Ben Black 10 Idaho Falls 11:31.04a
28 Trevor Wood 12 Skyline 11:34.51a
29 Porter Ricks 9 West Jefferson 11:40.72a
30 Kristjan Schwendiman 11 Bonneville 11:42.18a
31 Wreny Blick 10 Canyon Ridge 12:10.77a
32 Kendall Hall 11 Canyon Ridge 13:06.52a
Brandon Winward 9 Shelley NT
Brandon Cox 12 Shelley NT
Sam Struhs 10 Blackfoot NT
Boys 110m Hurdles Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Brennyn Dunn 12 Preston 15.00a
2 Nick Kytle 12 Canyon Ridge 15.14a
3 Kyler Wightman 12 Madison 15.24a
4 Dylan Raymond 12 Idaho Falls 15.62a
5 Ryan Wakley 12 Preston 15.73a
6 Ben Barrus 12 Sugar-Salem 16.46a
7 Dakota Baker 10 Idaho Falls 16.49a
8 Sam D'Amico 11 Pocatello 16.51a
Boys 110m Hurdles Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Kimball Wightman 9 Madison 19.99a
2 Ben McBride 9 Skyline 22.83a
Boys 110m Hurdles Prelims
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Brennyn Dunn 12 Preston 15.55a
2 Kyler Wightman 12 Madison 15.58a
3 Nick Kytle 12 Canyon Ridge 15.61a
4 Ryan Wakley 12 Preston 15.64a
5 Dylan Raymond 12 Idaho Falls 15.71a
6 Ben Barrus 12 Sugar-Salem 16.40a
7 Dakota Baker 10 Idaho Falls 16.61a
8 Sam D'Amico 11 Pocatello 17.11a
9 Cody Copper 11 Jackson 17.19a
10 Dakota Anderson 11 Rigby 17.85a
11 Josh Leal 11 Shelley 18.22a
12 Austin Peila 12 Skyline 18.46a
13 Dillon Woodland 11 Hillcrest 18.47a
14 Braden Parkinson 11 Madison 18.93a
15 Brock Baguley 11 Blackfoot 19.41a
16 Cody Bowden 11 Rigby 19.94a
17 Cody Cunningham 10 Canyon Ridge 20.36a
18 Kiegen Brewer 12 Blackfoot 20.44a
Kyler Howell 11 Hillcrest NT
Caleb Strohmenger 12 Jackson NT
Boys 110m Hurdles Prelims
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Kimball Wightman 9 Madison 19.24a
2 Ben McBride 9 Skyline 22.59a
Boys 300m Hurdles Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Dylan Raymond 12 Idaho Falls 39.09a
2 Scott Mecham 12 Rigby 39.43a
3 Ryan Wakley 12 Preston 39.63a
4 Colton Belnap 11 Pocatello 40.01a
5 Dakota Baker 10 Idaho Falls 41.13a
6 Sam D'Amico 11 Pocatello 42.40a
7 Caleb Strohmenger 12 Jackson 42.42a
8 Ben Barrus 12 Sugar-Salem 42.70a
Boys 300m Hurdles Prelims
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Scott Mecham 12 Rigby 40.25a
2 Dylan Raymond 12 Idaho Falls 40.49a
3 Ryan Wakley 12 Preston 40.88a
4 Colton Belnap 11 Pocatello 41.00a
5 Dakota Baker 10 Idaho Falls 41.75a
6 Sam D'Amico 11 Pocatello 42.51a
7 Ben Barrus 12 Sugar-Salem 42.60a
8 Caleb Strohmenger 12 Jackson 42.82a
9 Cody Bowden 11 Rigby 43.06a
10 Dillon Dopp 12 Hillcrest 43.19a
11 Dakota Anderson 11 Rigby 43.61a
12 Kyler Howell 11 Hillcrest 44.17a
13 Matt Peterson 9 Blackfoot 44.61a
14 Johnny Iverson 10 Preston 44.77a
15 Cody Cunningham 10 Canyon Ridge 45.10a
16 Austin Peila 12 Skyline 45.41a
17 Andrew Linsenmann 11 Jackson 45.70a
18 Braden Parkinson 11 Madison 45.76a
19 Josh Leal 11 Shelley 45.94a
20 Andy Powlus 11 Canyon Ridge 46.14a
21 Kimball Wightman 9 Madison 46.65a
22 Chace Brewington 12 Firth 46.70a
23 Tyler Judy 10 Highland - P 46.94a
24 Tanner Judy 10 Highland - P 48.13a
25 Chris Noe 10 Skyline 50.66a
Boys 4x100 Meter Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Pocatello 43.90a
2 Madison 44.69a
3 Rigby 44.83a
4 Bonneville 45.05a
5 Canyon Ridge 45.21a
6 Preston 45.48a
7 Skyline 45.74a
8 Sugar-Salem 46.19a
9 Hillcrest 46.79a
10 Blackfoot 48.57a
Highland - P NT
Idaho Falls NT
Boys 4x100 Meter Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Pocatello 47.45a
2 Rigby 47.97a
3 Madison 48.60a
4 Aberdeen 48.69a
5 Idaho Falls 49.39a
6 Skyline 50.04a
7 Canyon Ridge 50.78a
Boys 4x100 Meter Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Pocatello 51.01a
2 Skyline 51.95a
3 Canyon Ridge 53.14a
4 Rigby 53.23a
5 Skyline 55.68a
Boys 4x200 Meter Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Rigby 1:31.54a
2 Canyon Ridge 1:32.27a
3 Hillcrest 1:32.78a
4 Pocatello 1:33.20a
5 Madison 1:33.37a
6 Bonneville 1:33.67a
7 Sugar-Salem 1:34.21a
8 Highland - P 1:35.41a
9 Skyline 1:42.48a
Idaho Falls NT
Preston DQ
Boys 4x400 Meter Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Hillcrest 3:31.10a
2 Highland - P 3:33.12a
3 Idaho Falls 3:34.34a
4 Pocatello 3:35.29a
5 Rigby 3:37.67a
6 Skyline 3:39.43a
7 Canyon Ridge 3:40.70a
8 Bonneville 3:42.94a
9 Jackson 3:43.65a
10 Madison 3:48.99a
11 Preston 3:49.43a
Boys 4x800 Meter Relay Finals
==========================================
Team Time
==========================================
1 Highland - P 8:18.23a
2 Rigby 8:23.25a
3 Preston 8:35.27a
4 Skyline 8:53.24a
5 Madison 8:54.21a
6 Pocatello 9:05.64a
7 Canyon Ridge 9:17.49a
8 Bonneville 9:33.76a
9 Idaho Falls 9:46.88a
10 Shelley 9:52.76a
Hillcrest NT
Boys Shot Put Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Zach Havlovick 12 Skyline 56-10.50
2 Cameran Bartlett 11 Canyon Ridge 49-07.00
3 Hunter Moreno 11 Pocatello 47-10.50
4 Josh Record 12 Highland - P 46-03.50
5 Tanner Moore 12 Pocatello 45-02.50
6 JonRyheem Peoples 11 Rigby 44-08.00
7 Ivan Charles 12 Rigby 44-07.00
8 Arthur Kerr 12 Bonneville 44-05.00
8 Jesse Caudle 12 Idaho Falls 44-05.00
10 Lamonte Charles 12 Rigby 43-08.50
11 Garrett Martin 12 Canyon Ridge 42-11.00
12 Gus Brookshier 12 Hillcrest 40-02.50
13 Tyler Lindley 11 Bonneville 40-02.00
14 Spencer Seeton 11 Jackson 40-01.50
15 Cory Beck 10 Hillcrest 38-11.00
16 Kieran Steele 10 Skyline 38-00.00
17 Cody Oldham 12 Madison 37-04.00
Morgan Steiner 12 Madison ND
McKay Dodge 10 Preston ND
Jacob Crossley 12 Preston ND
Joe Caesar 11 Jackson ND
Christian Bell 12 Highland - P ND
Garret Caudle 10 Skyline ND
Brayden Andrus 10 Idaho Falls ND
Jason Hawkes 11 Sugar-Salem SCR
Igor Joezlic 12 Canyon Ridge ND
Garrett Smith 11 Shelley ND
Koltin Cowley 10 Shelley ND
Boys Shot Put Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Zak Johnson 9 Firth 39-02.50
2 Dakota Lakey 9 Canyon Ridge 37-05.50
3 Noah Franz 9 Rigby 36-03.50
4 Devan Leathers 9 Rigby 35-11.00
5 David Jimenez 9 Canyon Ridge 35-10.50
6 Tristen Hoge 9 Highland - P 35-09.00
7 Jesse Garcia 9 Canyon Ridge 34-04.00
8 Alex Izler 9 Pocatello 33-01.00
9 Logan Bagley 9 Madison 32-01.50
10 Gaven Flowers 9 Idaho Falls 31-07.00
11 Austin Clements 9 Bonneville 30-09.50
12 Keith Shackelford 9 Skyline 27-06.00
13 Alex Guzman 9 Skyline 27-04.00
14 Tristan Cano 9 Rigby 26-11.00
15 Jentry Young 9 Rigby 26-04.00
16 Tovi Riding 9 Madison 25-02.00
17 Spencer Trauntvein 9 Bonneville 24-00.00
18 Justin Tupper 9 Bonneville 23-05.00
19 Trystan Villeneuve 9 Shelley 23-04.00
20 Connor Hernandez 9 Skyline 21-10.00
20 Tom Schreier 9 Blackfoot 21-10.00
Steven Johnson 9 Madison SCR
Wyatt Lish 9 Highland - P SCR
Boys Discus Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Zach Havlovick 12 Skyline 148-09
2 JonRyheem Peoples 11 Rigby 148-04
3 Ivan Charles 12 Rigby 147-05
4 Austin Harper 11 Rigby 140-03
5 Arthur Kerr 12 Bonneville 136-10
6 Jerron Batts 12 Pocatello 133-00
7 Igor Joezlic 12 Canyon Ridge 131-10
8 Jason Hawkes 11 Sugar-Salem 130-11
9 Spencer Seeton 11 Jackson 129-05
10 Jesse Caudle 12 Idaho Falls 126-05
11 Morgan Steiner 12 Madison 126-02
12 Jacob Crossley 12 Preston 121-05
13 Garrett Martin 12 Canyon Ridge 121-00
14 McKay Dodge 10 Preston 117-07
15 Cory Beck 10 Hillcrest 116-09
16 Gus Brookshier 12 Hillcrest 113-05
17 Kieran Steele 10 Skyline 113-02
Garret Caudle 10 Skyline ND
Lamonte Charles 12 Rigby ND
Jaxon Bennett 10 Bonneville ND
Bard McMullen 10 Idaho Falls ND
Garrett Smith 11 Shelley SCR
Koltin Cowley 10 Shelley SCR
William Roberts 12 Madison ND
Tanner Moore 12 Pocatello ND
Matt Tomlinson 12 Jackson ND
Christian Bell 12 Highland - P ND
Josh Record 12 Highland - P ND
Boys High Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Daniel Bruton 10 Madison 6-04.00
2 John Nelson 12 Rigby 6-02.00
3 Kolton Heaps 11 Bonneville 6-00.00
4 Andrew Austin 10 Hillcrest 6-00.00
5 Brennyn Dunn 12 Preston 5-10.00
6 Mitch Orme 11 Firth 5-10.00
6 Chace Brewington 12 Firth 5-10.00
8 Tate Polatis 12 Rigby 5-10.00
8 Deric Deede 10 Idaho Falls 5-10.00
10 Enoch Poore 11 Rigby 5-08.00
10 Chris Randall 12 Pocatello 5-08.00
10 Jacob Jardine 12 Pocatello 5-08.00
Johnny Iverson 10 Preston NH
Brandon Walker 12 Madison NH
Dirk Piper 11 Bonneville NH
Brayden Andrus 10 Idaho Falls NH
Caden Neuerburg 11 Hillcrest SCR
Colton Shreve 11 Highland - P NH
Matt Tomlinson 12 Jackson NH
Gatlin Topp 10 Jackson NH
Bryson Taylor 10 Skyline NH
Caleb Mckee 9 Canyon Ridge NH
Jameson Brown 12 Canyon Ridge SCR
Landon Cleverley 12 Sugar-Salem NH
Boys Pole Vault Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Kyle Searle 12 Rigby 13-06.00
2 Tanner Jones 11 Rigby 13-00.00
3 Dillon Dopp 12 Hillcrest 13-00.00
4 Cody Copper 11 Jackson 12-06.00
5 Austin Shippen 12 Rigby 12-06.00
6 Chase Wightman 11 Madison 12-00.00
6 Robert Pymm 12 Bonneville 12-00.00
7 Devin Miller 12 Sugar-Salem 12-00.00
9 Scott Warner 10 Canyon Ridge 11-06.00
9 Caleb Brower 11 Skyline 11-06.00
9 Tyler Holenbeck 11 Bonneville 11-06.00
9 Benjamin Hansen 11 Madison 11-06.00
13 Conner Henderson 11 Blackfoot 10-06.00
13 Spencer Dye 10 Shelley 10-06.00
13 Kayden Burbank 12 Preston 10-06.00
13 Gatlin Topp 10 Jackson 10-06.00
13 Kyler Howell 11 Hillcrest 10-06.00
Casey Anderson 11 Highland - P SCR
Johnny Iverson 10 Preston NH
Matt Croft 12 Blackfoot NH
Jordan Kay 11 Pocatello SCR
Ryan Chandler 10 Pocatello SCR
Dalin Wendt 11 Skyline NH
Wyatt Tengesdal 11 Challis SCR
Lance Teske 10 Canyon Ridge NH
Boys Long Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Kyler Wightman 12 Madison 21-08.50
2 John Nelson 12 Rigby 20-07.50
3 Ryan Wakley 12 Preston 19-10.00
4 Jordan Christensen 12 Pocatello 19-08.00
5 Daniel Bruton 10 Madison 19-07.00
6 Jeff Robbins 12 Madison 19-01.00
7 Nick Kytle 12 Canyon Ridge 18-11.50
8 Spencer Crawford 12 Madison 18-08.00
9 Scott Warner 10 Canyon Ridge 18-07.00
10 Jerron Batts 12 Pocatello 18-06.00
11 Nathan Anderson 12 Skyline 18-05.50
12 Deric Deede 10 Idaho Falls 18-05.00
13 Corey Andrews 10 Sugar-Salem 18-04.00
13 Ryley Nelson 10 Hillcrest 18-04.00
15 Logan Anderson 11 Madison 18-02.50
16 Mitch Orme 11 Firth 18-00.00
17 Joe Andreasen 10 Sugar-Salem 17-09.50
18 Enoch Poore 11 Rigby 17-06.00
19 Gage Simonson 10 Skyline 17-01.00
20 Braydon Metcalf 12 Canyon Ridge 16-10.00
21 Jordan Sparks 12 Preston 16-08.00
22 Braxton Hunt 10 Bonneville 16-07.00
22 Chace Brewington 12 Firth 16-07.00
24 Andrew Linsenmann 11 Jackson 16-04.00
25 Derek Foster 10 Hillcrest 16-00.00
Colton Shreve 11 Highland - P ND
Josh Banks 12 Jackson SCR
Cade Parkinson 12 Bonneville ND
Jake Murdoch 11 Shelley SCR
Aaron Burns 11 Idaho Falls ND
Conner Henderson 11 Blackfoot ND
Boys Long Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Tyrel Phillips 9 Rigby 19-07.50
2 Treon Barton 9 Rigby 18-00.00
3 Ryan Hawkes 9 Sugar-Salem 17-11.00
4 Christian Bravo 9 Aberdeen 17-08.50
5 Ethan Elliott 9 Aberdeen 17-07.00
6 Jackson Thompson 9 Firth 17-03.00
7 Caleb Mckee 9 Canyon Ridge 17-02.00
8 Kimball Wightman 9 Madison 17-00.00
9 Trayton Palmer 9 Pocatello 16-04.50
10 Teagan Peterson 9 Madison 16-01.00
11 Zak Johnson 9 Firth 16-00.00
12 Tayler Lyons 9 Bonneville 15-10.50
12 Conner Francia 9 Rigby 15-10.50
14 McKay Zabriske 9 Idaho Falls 15-03.00
15 Conner Loos 9 Blackfoot 14-11.50
16 Chase Steinmetz 9 Canyon Ridge 14-06.00
17 Mark Ford 9 Jackson 14-05.00
18 Bryce Frazee 9 Idaho Falls 14-03.50
Sterling Kirkham 9 Blackfoot SCR
Courd Jones 9 Preston ND
Mitchell Behunin 9 Rigby ND
Colton Clevenger 9 Firth ND
Brandon Dahlstrom 9 Highland - P SCR
Boys Triple Jump Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Kyler Wightman 12 Madison 44-08.50
2 Gavin Ritchie 12 Rigby 41-05.00
3 Tate Polatis 12 Rigby 41-02.50
4 Nathan Sterner 12 Canyon Ridge 41-00.00
5 Joe Andreasen 10 Sugar-Salem 40-05.00
6 Dexter Gunter 10 Pocatello 39-01.50
7 Dakota Anderson 11 Rigby 39-01.00
8 Jameson Brown 12 Canyon Ridge 38-09.00
8 Deric Deede 10 Idaho Falls 38-09.00
10 Dylan Jones 12 Rigby 38-07.00
11 Ricky Hilton 11 Jackson 38-04.00
12 Jordan Sparks 12 Preston 38-00.00
13 Mitch Orme 11 Firth 37-01.50
14 Caleb Brower 11 Skyline 36-09.00
15 Caleb Mckee 9 Canyon Ridge 35-09.00
16 Corey Andrews 10 Sugar-Salem 35-07.00
17 Kenny Johnson 12 Pocatello 34-10.00
18 Brayden Andrus 10 Idaho Falls 34-07.00
Cade Parkinson 12 Bonneville ND
Jake Murdoch 11 Shelley SCR
Kayden Burbank 12 Preston ND
Chace Brewington 12 Firth ND
Kiegen Brewer 12 Blackfoot ND
Sam Scoville 11 Hillcrest SCR
Austin Hillyard 12 Hillcrest ND
Brandon Dahlstrom 9 Highland - P SCR